szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az évtizedek óta Farkas Sándor szentesi politikus kezében levő fábiánsebestyéni Kinizsi 2000 Zrt-t vette meg Mészáros Lőrinc.

Néhány év alatt közel akkora agrárbirodalmat vásárolt össze Mészáros Lőrinc, mint amekkorát Csányi Sándor gründolt 30 év alatt. Igaz, árbevételben jóval elmarad Orbán Viktor barátjának cégcsoportja az OTP-vezér Bonafarm csoportjának forgalma mögött, mivel a Talentisben a mezőgazdasági társaságok főleg alapanyag előállítására szakosodtak. Az agráriumban mára megkerülhetetlenné vált cégcsoport tulajdonosa 2018-tól kezdődően sorra kebelezett be már működő agrárcégeket, most a közel 45 ezer hektárból 38 ezer hektáron szántóföldi növényeket termesztenek, de több ezer tejelő szarvasmarha is a csoporthoz került. 2020-ban megvásárolták a Szarvasi Agrár Zrt-t, majd rövidesen Mészáros Lőrinc érdekeltségébe került a Gallicoop, ez egyelőre az egyetlen nagyobb élelmiszerfeldolgozójuk, amely nem is része a Talentis Agro Csoportnak. Néhány hete kiderült, hogy egy újabb hajdúsági agrárcéget is felvásárolt a milliárdos, pár napja pedig a cégbíróságon is bejegyezték a Kinizsi 2000 Zrt. új tulajdonosát, Mészáros Lőrincet és egy vagyonkezelő céget, mely szintén Orbán Viktor milliárdos barátjának érdekeltsége.

Bár papíron már egy ideje Farkas Sándor felesége vezeti a fábiánsebestyéni céget, az agrártárca államtitkárának legutolsó vagyonnyilatkozata szerint 10,8 százalékos részesedése volt utóbb az agrárcégben. A Kinizsi 2000 Zrt. mellett a Farkas család Magrárius Kft-je is Mészárosékhoz került, 2018 óta Farkasék lánya nevén fut a kft., ezen a cégen keresztül tulajdonoltak három olyan szintén mezőgazdasági vállalkozást, amelyek 2014-ig a Kinizsi 2000 Zrt-hez tartoztak. Ekkor szedte szét a több ezer hektáros gazdaságot darabokra az agrárpolitikus, feltehetően azért, mert ettől az évtől korlátozták a földalapú támogatást úgy, hogy az egy bizonyos méret feletti hektárok után már nem járt a földalapú támogatás. Így Farkasék teljes agrárvállalkozása az FBSN Agrár Menedzsment Kft-hez került.

Az agrárminiszter helyettesének cégeladása üzleti szempontból racionálisnak tűnik, mivel úgy tudjuk, hogy egy jó ideje árulják már az évtizedek óta Farkas Sándor érdekeltségébe tartozó Zrt-t, de az agrárium jövőjét illetően nem túl derűs az üzenete. Egyre élesebben körvonalazódik, hogy az agrártársaságok nagy részének be kell tagozódnia egy-egy gigacég integrációjába, ami ugyan nem jelent egyet azzal, hogy a gazdaságot át kell adni tulajdonba, de az ágazatban többeknek nem tetszik az irányított integráció. Ez utóbbi ugyan elkerülhetetlen, de a felülről diktált integrációt sokan ellenzik szemben az önkéntes, választott szoros együttműködés kialakításával.

Néhány hete Mészáros Lőrinc újabb akvizícióról írt a 444, a biharkeresztesi agrárgazdasággal együtt egy repülőtér is a felcsúti milliárdoshoz került. A céget március közepén bejegyzett vagyonkezelő cégen keresztül vásárolták meg Mészárosék, a Kutas 95 Zrt, a Kutas Management Kft tulajdonába került. Mészáros Lőrinc ez utóbbival szinte egy időben jegyeztette herceghalmi központjának címére az FBSN Management Kft-t is, melynek ügyvezetője az a gyomaendrődi Tímár Imre, aki egy éven át a nemrég megszerzett Szarvasi Agrár Zrt-t irányította. Agrárkörökből úgy tudjuk, hogy a már egy ideje Farkas Sándor felesége irányította társaságot, évek óta kínálják eladásra. Vásárlóként logikusan felmerülhetett volna a szomszédos Pankotai Csoport, amelyben Farkas Sándor testvérének is jelentős érdekeltsége van, így „családban” is maradhatott volna a fábiánsebestyéni gazdaság. Szentesen még szóba jöhetett volna Csányi Sándor is vásárlóként, hiszen nemrég szerezték meg a Farkas gazdasághoz közeli városban a Hungeritet. Mégis Mészárosékhoz kerülhet a Kinizsi 2000, és ezzel gyakorlatilag Csongrád-Csanád megyében is megjelent a Talentis Agro Csoport.

Makai Szabolcs, a Talentis Agro vezérigazgatója őszi nyilatkozataiban már utalt arra, hogy újabb akvizíciókra készülnek, és arra is, hogy a tejelőszarvasmarha-állományukat is bővítenék. A Kutas 95 mezőgazdasági cég is foglalkozott tejtermeléssel, ahogy az agrártárca miniszterhelyettese családi cégének is jelentős tejelő állománya van. A Kinizsi 2000 Zrt központja Szentes mellett, Fábiánsebestyénen működik, az egykori termelőszövetkezetben dolgozott már a rendszerváltás előtt is Farkas Sándor, majd 1992-ben annak elnöke lett. A 2000-es privatizáció során aranyrészvényhez jutott, majd lényegében családi tulajdonba került a nagyjából 3500 hektáron működő gazdaság. 2014-ben, amikor a földalapú támogatások utalását korlátokhoz kötötték (1200 hektárig folyósították azt, illetve állattartó gazdaságok 1800 hektárig igényelhetik), a Kinizsi 2000 Zrt feldarabolták, így a Zrt mellett megalakult a Koticki és Horvát major, valamint a Mucsihát Kft. Ez utóbbiak különböző tulajdonosokhoz kerültek, de 2018-tól kezdődően visszakerültek a családi cég tulajdonába.

A Kinizsi 2000 Zrt árbevétele kétmilliárd forintos tartományban változik, 2020-ban 2,3 milliárd forint volt, a nyereség közelítette a 200 milliót. A cégről 2014-ben leválasztott három kisebb cég árbevétele 2020-ban egyenként 123-152 millió forint között volt, összesen a Kinizsi 2000 Zrt-vel együtt 430 millió forint támogatást kaptak 2021-ben.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.